S umením za poznaním – Barcelona

Na bicykli v uliciach Barcelony

Popravde ani neviem kde začať, tak skúsim pekne od začiatku :)))

Moja cesta do Barcelony začala tým, že som dostala veľmi prestížne ocenenie za umeleckú prácu a bola som tak pozvaná na slávnostné odovzdávanie cien do MEAM Múzea v tomto nádhernom meste.

Vtedy som ešte ani netušila, čo všetko mi tento výlet a cesta po moju cenu prinesie.

A tak som sa rozhodla si Barcelonu užiť naplno a ochutnať ju celú z každej strany 🙂

Vyhradila som si na toto krásne mesto celých 6 dní, aby ma mohla Barcelona prekvapiť. A s týmto zámerom som po nej kráčala celý čas. “Prekvap ma niečím nádherným prosím”. Preto som si nič neplánovala a nechala sa viesť sama sebou a na miesta, ktoré ma obohatia a prinesú mi niečo nové.

Hneď prvý deň po prílete som trošku strečkovala na letisku, lebo som nevedela nájsť zástavku autobusu, ktorý ide priamo do centra mesta. Zástavka bola tesne vedľa mňa, ale keď ste v strese tak nevidíte ani to, čo máte pod nosom. Hneď som sa dala do kľudu, zrovnala si v sebe ako to chcem mať a začala tvoriť krásny pobyt v tejto kráske. Už počas cesty autobusom som vedela, že to bude neopakovateľný zážitok. Vystúpila som na nádhernom námesti Plaza Catalunia, odkiaľ som to mala do svojho Hostela len pár minút peši. Áno, rozhodla som sa bývať v hostely, spoznať nových ľudí a to bola skvelá príležitosť. Každý večer sa tu konali rôzne akcie a ľudia z celého sveta tak mohli mať k sebe bližsie. Na izbe som mala ľudí z USA, Nemecka, Maroka, no proste krásna zostava. Všetko bolo veľmi fajn až na to, že v izbe bolo len jedno veľké okno, ktoré otváral personál len cez deň a tak sme v noci boli bez čerstvého vzduchu, čo som nedávala až tak moc dobre 🙂 Ale nakoľko som trávila celé dni vonku, tak mi to až tak neprekážalo.

 

ulica La Rambla

Keďže som bývala kúsok od slávnej ulice La rambla, vydala som sa ju hneď preskúmať. Je nádherná, ale plná turistov, takže moc som si to nevedela vychutnať. Keď som však kúsok niekde zabočila, prichádzala som na úžasné miesta. Hneď na začiatku som narazila na miestny trh a to bol raj. Nádherné vône, krásne zrelé ovocie, ryby, zelenina. Dokonalé. Okamžite som siahla po čerstvom mangu a užívala si to od samého začiatku. Na konci ulice ma čakal krásny výhľad na prístav a čajky, ktoré boli veľmi prítulné. Dokonca si jedna podišla ku mne a pozdravili sme sa. Ocitla som sa hneď pri Barcelonskom akváriu a tak som sa išla pozrieť na žraloky a raje. Skvelý zážitok.

V ten večer som ešte stihla múzeum voskových figurín a postavila sa tak vedľa Picassa a Jona Mira. Celkom sme si to spolu užili 🙂 Múzeum je naozaj veľmi zaujímavé a môžete tam vidieť kopu významných osobností. Návšteva ozaj stála za to.

Múzeum voskových figurín

Na druhý deň som sa s chalanmi z Nemecka vybrala preskúmať mesto na bicykli a keďže bolo krásne slnečno rozhodli sme sa, že sa musíme okúpať v mori keď už sme tu. Bolo síce ešte dosť chladno, ale vyskúšať sme museli. Po meste sme brázdili na bicykli z požičovne za 6eur na deň a videla som tak mesto úplne inak. myslím, že toto sa mi páčilo najviac. Prebrázdili sme krásne parky, obišli pamiatky a skončili na nádhernej pláži v Barcelonskom mori 🙂

Po ceste nazad sme poskúšali rôzne tapas a popiknikovali v rôznych častiach parkov. Inak aj keď som moc nemala času na jedlo, to čo som postíhala bolo výborné. Milujem lososa a avokádo a hneď sa mi do ruky dostal takýto úžasný sendvič priamo od tety, ktorá mala stánok na ulici. Viac menej som skúšala quesadilly, rôzne šaláty a ryby. Ale jedlo tentokrát nebola priorita. Takže nazad k miestam, ktoré ma očarili.

Večer sme mali chuť na drink a dobre si zatancovať a tak sme sa dostali do clubu Opium a to som sa veru tak dobre už dávno nezabavila. Tancovala som nonstop asi 3h. Skvelá hudba, ľudia, personál. Silno odporúčam.

Prvé dva dni boli teda taká rýchla spoznávačka a oddychovka a potom som si povedala, že chcem teda vidieť slávny Park Guell a Sagradu familiu. Do parku som sa odviezla taxikom, inak sú tu naozaj veľmi lacné. Keďže si treba lístky kúpiť online a dopredu, čo som ja nevedela, nepustili ma priamo dnu, ale okolo parku je spravená cesta, respektíve ste v druhom parku a o nič neprídete, lebo si myslím, že máte ešte lepší výhľad a je to zadarmo. Tie výhľady stáli naozaj za to. Bolo odtiaľ vidieť celú Barcelonu a obklopovali ma samé krásne stromy a kvetiny.

Po ceste nazad som zmokla jak myš, lebo sa spustil fajný lejak. Počasie bolo veľmi premenlivé, ale stihla som aj krásne slnečné dni, čo bolo veľmi fajn.

Večer som stretla priateľov z rodného mesta a výborne sme povečerali v reštike hneď vedľa erotického múzea, kam som ted potom zašla. Veľmi výživné! Zaujímavé pohľady na erotiku z každej strany. Odporúčam!

 

Ďalší deň som sa rozhodla, že s pôjdem len tak poprechádzať, cestou omrknem kde sa nachádza múzeum, kde budem preberať cenu a uvidím čo mi ten deň prinesie. Veľmi som sa pobavila pred jednou katedrálou, kde típci z Pakistánu predávali selfie tyče a pískatká, ktoré keď si dáte do úst, rozprávate jak mimóň. Keďže som za každú hovadinu, tak som si ho kúpila a udrbávali sme sa tam asi polhodinu. Za takéto momenty som veľmi vďačná.

Po ceste k múzeu som trošku zablúdila, ale stalo sa mi to najlepšie čo sa stať mohlo. Objavila som jeden prekrásny obchodík na rohu uličky s úžasnou dámou, ktorá ručne vyrába šperky a to boli prekrásne skvosty. Dali sme sa do reči, ukázala mi kus svojej práce v priamom prenose a odniesla som si jeden nádherný prsteň. To stretnutie malo veľmi veľkú silu a odchádzala som s pocitom šťastia a radosti. Keďže som si uvedomila, že v ten deň ako mi odovzdávajú cenu hrá aj Barcelona futbal, povedala som si, že by bolo fajn to vidieť. A tak som na poslednú chvíľu zohnala lístok. Keď už som tu, nemôžem si to predsa nechať ujsť. Dve nádhernú udalosti v jeden deň.

V MEAM Múzeu som plakala od dojatia. Bolo to celé také krásne, s tak hlbokou atmosférou…dochádzali mi slová. Keď som si začala uvedomovať, že preberám medzinárodnú cenu za umenie nevedela som či sa smiať alebo plakať od šťastia. Bol to veľmi krásny zážitok a som za ocenenie nesmierne vďačná.

Stretla som veľa skvelých umelcov a dostala pozvánku na prestížnu výstavu do Mantovy v Taliansku. Je to pre mňa veľká pocta a poviem vám, ten pocit je úžasný.

Večer som už stála na úžasnom štadióne, ktorý objíme 90000 ľudí a keď začali spievať, tak som nechápala. Tá sila, energia, to spojenie. Absolútne fenomenálne. Myslím, že taká atmosféra musela byť aj na koncerte Queenu :))) asi lepšia, ale tento zážitok vo mne ostane navždy.

Zavítala som aj do múzea Joana Mira. Neviem ako toto opísať slovami, ale nedýchala som. Pred každým dielom som strávila veľmi dlhý čas a ostávala v úžase. Tak skvelý prejav, vyjadrenie pocitov a myšlienok bez akéhokoľvek maskovania. Brilantné! Najväčší zážitok čo sa týka umenia.

 

Po všetkých týchto dych berúcich zážitkoch som si potrebovala vypiť :))) nie sa opiť ale ochutnať niečo naozaj výnimočné. A tak som sa dostala na jedno neuveriteľné miesto. Old fashion a cocatil bar mi priniesol nových priateľov a asi tie najlepšie drinky, aké som kedy ochutnala.

Dvaja talianski barmani robili doslova zázraky a šou ktorou nás obdarili sme boli ešte viac nadšení. Jeden coctail lepší ako druhý. Musela som ísť aj ďalší večer, pretože raz nestačilo. Najlepší coctail bar v meste 🙂

 

Tetovanie od Alexa z Barcelony

Suveníry moc nekupujem, ale chcela som si odniesť z Barcelony niečo na pamiatku, rozhodla som sa, že sa dám potetovať a to bude viac ako akýkoľvek suvenír. Našal som tohto famózneho chalana, ktorý je mimochdom z Chile, ale v Barcelone v štúdiu tetuje už 15 rokov. Alex bol super a vybavil ma asi za 2 minúty :))) prosila som ho nech ešte nekončí, tak sa smial, že veľa klientov sa nevie dočkať konca a ja chcem ešte viac. Ale mala som len malé tetovanie, tak nemalo čo bolieť 🙂

 

Barcelona mi veľa dala a veľa vzala. Vzala mi posledné strachy a nedôveru v samú seba a naopak mi dala silu, chuť do života a vieru v svoje rozhodnutia. Prežila som magický týždeň a želám si takýchto zážitkov oveľa viac.

V júni sa chystám do Talianska, tak sa môžete tešiť na ďalší článok a ešte sem prihodím trošku čo to z výstavy z Londýna.

 

Patrícia

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *