fbpx

Učenie a zábava na cestách

Som mama 3och detí a rozhodli sme sa, že vzdelávať sa budeme doma resp. na cestách 🙂

Deti si sami riadia kedy sa učiť budú a čo sa učiť budú.

V podstate sú to stroje na učenie, ktoré sa učia každú jednu sekundu v živote aj keď to my dospelí tak občas nevnímame. Ale je to tak. Deti sa skrátka učia neustále.

Učia sa pozorovaním nás dospelých, učia sa v obchode, na pošte, nákupe, či v aute.

Takéto vzdelávanie je pre ne veľmi prínosné a nemusia tak sedieť nad knihami a tlačiť sa informáciami, ktoré pre ne v ten moment ani nie sú potrebné.

Mám syna, ktorý ma 10rokov a jeho cesta je veľmi zaujímavá, pretože pri ňom som sa učila aj ja, zvládala svoje strachy a presvedčenia. Prvý ročník resp. pol rok navštevoval klasickú školu, ale absolutne mu to nevyhovovalo a tak sme začali s domácim vzdelávaním. V piatok ročníku však uvažoval o športovej škole, tak sme ho prihlásili ale opäť klasický prístup školstva urobil viac škody ako úžitku.

Dnes preto riešime domáce vzdelávanie, ktoré su vude riadiť sám a podľa seba a bude sa venovať tomu, čo v skutočnosti bude naozaj potrebovať.

Jeho sestry a moje dcéry Mia & Lea chceli aj nechceli ísť do školy.

Mali sme rôzne debaty a rozhodli sme sa, že tú školu predsalen nedáme a budeme sa vzdelávať doma. A čo je najviac, budeme sa učiť v škole “život” a na cestách.

Uvedomila som si, že nič nie je viac ako deťom ukázať našu krásnu zem a popritom zbierať kopu zážitkov.

4 roky domáceho vzdelávania so synom mi ukázali, že nie je potrebné vzdelávať niekoho, vzdeláva sa každý sám a presne podľa toho, čo v danej chvíli potrebuje vedieť a naučiť sa.

Aj vy, keď potrebujete vedieť ako uvariť polievku, tak sa v ten moment budete venovať tomu a nie tomu ake vybrané slová poznáme. A o tom to je. Dopriať si informácie, ktoré sú pre mňa užitočné a ktoré mi prinesú presne to, čo práve potrebujem.

Teším sa na všetkých, ktorým budeme môcť ukázať, že učiť  sa dá aj inak.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

2 názory na “Učenie a zábava na cestách”

  1. Tomas TP Panocha

    Krásné vystižení reality, pozval jsem Patriciu u muzea piva, kde byla se svými dcerkami.
    Předpokládám se “vzdělávali na cestách”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *